bagolysor

bagolysor

2016. június 8., szerda

Az 7.d érvelt Jókai mellett vagy ellen

17. S. S.

Jókai Mór: Az arany ember

 Az első könyv, amit a kezembe vettem Jókaitól, A kőszívű ember fiai. Elkezdtem olvasni, 50 oldal után megpróbáltam magamban összetenni, hogy miről is szólt idáig, de nem nagyon értettem. Tovább olvastam. 100 oldal után úgy döntöttem, hogy leteszem. Elővettem Az arany embert, aminek az elejét már kicsit jobban értettem, és bár érdekelt, hogy mi lesz A kőszívű ember fiai vége, a végső elhatározásom mégis Az arany ember lett.
Jól döntöttem. Az első 80 oldal után megfogott a története. Bár elég régiesen van írva és nagyon lassú, ami egyáltalán nem az én világom. Nagyon sok kifejezés, szó volt, amiket egyáltalán nem értettem és ettől picit elment a varázsa. Nehéz volt vele haladni annak ellenére, hogy kíváncsi voltam, mi lesz belőle.
A végső véleményem az, hogy ha meghallom azt, mint általában a gyerekek, hogy kötelező olvasmány, akkor már nyűglődve és kedvetlenül kezdek bele a könyvbe, annak ellenére, hogy megvan az esélye, hogy jó könyv lehet.
Számomra Jókai egy teljesen "másik nyelven" írta a könyveit, mint ahogy én beszélek, egy 21. századi lány (tini). Mégis úgy vagyok vele, hogy meg kell ismerni régi magyar írók könyveit is, van/volt az Éhezők viadalán kívül más is. Viszont nehéz kérdés, hogy legyen-e, vagy kelljen-e Jókait olvasni hetedikben, mert sok érv szól mellette és ellene is.
Ellene szól például, hogy ha az egyötödét nem értem, úgy nincs túl sok értelme, de ugye mellette szól az is, hogy meg kell próbálni megismerni valami mást, mint amihez hozzá vagyok, vagyunk szokva.
Egy hetedikes nem biztos, hogy megérti a történelmi hátterét a könyvnek. Jókai és sok író könyveiben sok olyan rész van, ami olyan tipikus átlapozni való. Mikor 10 oldalon keresztül írja le a pusztát, stb. Nekem alapvetően az a problémám, hogy túl lassú a kor, az emberek, a cselekmény a könyvben. Mégis a legjobb ez a módszer, hogy el kell kezdeni olvasni, és ha nem értem, vagy nem tetszik, akkor le lehet tenni, mert így megismerjük a 19. századi írók szóhasználatát is, de van egy olyan út is, hogy letesszük, nemcsak hogy muszáj elolvasni, még ha semmit sem értek belőle.
A több választás, az mindig jó. A történetet végignézve szerintem akár még érdekes is lehet egy gyereknek, ha ezt a történetet megírná egy mai korban élő író, azon a nyelven, azzal a szóhasználattal, abban a stílusban, amiben most élünk. Lenne sikere egy 14 éves gyereknél is. Mert szerintem Jókai nagyon jó író volt, csak nem ennek a generációnak. Ám az én véleményem szerint átlagosan egy hetedikes gyerek felnő ahhoz, hogy a kézbe vegyen egy Jókai-könyvet, de lehet, hogy elég lenne, ha csak 8-ban "erőltetnék" ránk a könyveit.
Mielőtt elolvassuk az iskolában, vagyis mielőtt egy könyv kötelező olvasmány lesz, előtte a szerző, az író életére kicsit ki kéne térni, meg arra a korra, amiben ő élt, vagy amelyikről ő írt - ha nem valami varázsvilág vagy ilyesmi.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése