bagolysor

bagolysor

2016. május 20., péntek

A 7.d érvelt Jókai mellett vagy ellen

7. B. M.

Jókai Mór: Az arany ember

Az arany ember nem az első Jókai könyv, amit olvastam, és biztos vagyok abban, hogy nem is lesz az utolsó. Nagyon gyorsan haladtam a kötetemmel (3 iskolai nap). Aki erre a regényre azt mondja, hogy lassú vagy unalmas, az még nem olvasott cselekménytelen könyvet.
Már rég olvastam ilyen regényt, amiben a karakterek ilyen egyediek és életszerűek. Gondolataik és lépéseik teljesen átérezhetőek voltak. Nagyon szerettem volna tudni, hogy mi lesz a könyv vége, próbáltam kitalálni, de csak olyanok jutottak eszembe, ahol valaki mindig boldogtalan és semelyik általam kitalált vég nem tetszett, de persze Jókai ezt is tökéletesen megoldotta és megmutatta, hogy nem feltétlenül a boldog végek a legjobbak.
Kedvenc részeim a Senki szigetén játszódtak, magát a szigetet nagyon megszerettem. Azokban a fejezetekben volt valami, melegség, boldogság és nyár.
Én mindenképpen azt mondom, hogy a Jókai könyv elolvasásának kötelezőnek kell maradnia, mert mások önszántukból valószínűleg nem olvasnának ilyen régen írt történetet és azt mondanák rá, hogy biztos nehéz a nyelveteze és unalmas. Ugyanezen a véleményen maradnának addig, amíg valami (ez esetben az iskola) arra nem kényszerítené őket, hogy elolvassák. Enélkül a kötelezettség nélkül sokan nem is tudnák meg, hogy a Jókai könyv egyáltalán nekik való-e és egy óriási pozitív élményből maradnának ki.
Tudom, hogy az emberek ízlése más és valószínűnek tartom, hogy volt, akinek nem tetszett a könyv. Erre csak azt tudom mondani, hogy nem jóval kezdte, mert garantálom, hogy például Az arany embert a lányok imádnák és bár A kőszívű ember fiait nem olvastam, tudom, hogy abban sok a harci jelenet, szóval az meg a fiúknak tetszene. Esetleg ha az életrajzi könyvek érdekelnek valakit, annak meg a Tengerszemű hölgyet ajánlom. A dolog egyszerű, addig keresel, ameddig olyat nem találsz, ami tetszik.
Ugyanakkor teljesen megértem azt, amikor egy olyan könyvet kezd el valaki, amit nem talál élvezetesnek és így az egész olvasás kínszenvedéssé válik. Az okos megoldás az az, hogy keresel egy másikat, mint már mondtam, de tudom, hogy egy rossz könyves tapasztalat után ugyanattól az írótól nem szívesen olvas senki. Ilyenkor a megoldás az, hogy hagyod a könyvet, megtalál az majd később az életedben.
Imádtam a könyvemet és nagyon megszerettem Jókai stílusát. Sokan mondják, hogy régi nyelvezetű és nehezen érthető és hogy egyáltalán mi értelme van annak, hogy egy 150 évvel ezelőtt írt könyvet kell olvasnunk. Ezek az érvek mind alaptalanok, Jókai korához képest modern könyveket írt, a nyelvezet könnyen olvasható, van benne pár ismeretlen szó, amihez szómagyarázat tartozik, de a szövegkörnyezetből a szó simán kiderül. Az, hogy 150 évvel ezelőtt íródott, talán a legfontosabb érv az elolvasása mellett, hiszen az alatt a hosszú idő alatt csomóan olvasták és mivel kötelező maradt, gondolom szerették. Ez is megmutatja, hogy mennyire nem egy kornak íródott.
Nem azért vezették be azt, hogy kötelező Jókait olvasnunk, mert sanyargatni akarnak minket. Szimplán azért, mert szeretnék, hogy olvassunk izgalmas, élvezetes könyveket és megmutatni nekünk, hogy nem kell a könyvnek újnak lennie, hogy mi is élvezzük.
Ezt a kötelezettséget megszüntetni óriási butaság lenne.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése