bagolysor

bagolysor

2015. szeptember 30., szerda

Nyári olvasmányok

Gimesi Dóra - Jeli Viktória - Tasnádi István: A körző titka (Időfutár 1.)

Gy. R. 7.c

Azért választottam az Időfutárt, mert az osztálytársaim közül sokan már olvasták ezt a könyvet és többször beszélgettek róla az iskolában, így nekem is felkeltette az érdeklődésemet.
A kezdetekben rögtön megismerjük a főszereplőt, Hannát, és legjobb barátnőjét, Zsófit. Hannáék nemrég költöztek Budapestre, de Zsófit még Szegeden ismerte meg, így a történet során végig csak skype-on vagy telefonon tudnak beszélgetni. A lány első napjai az új házba való kipakolással telnek. Hanna már gyakorlott ezen a téren, ugyanis családjával szinte folyton költözködnek, így a barátszerzés sem kis feladat Hanna számára.
Budapesten, a házuk utcájában éppen lomtalanítás folyik. A lány kíváncsiságát egyből felkeltette a sok kacat, de anyukája, aki az ilyen spirituális dolgokban hisz, nem engedi meg lányának, hogy megnézhesse a sok kidobott tárgyat, mert szerinte azokban még benne van az előző tulajdonosok manája, ami súlyosan káros lehet a család egészségére. Hanna az egyik délután, mikor egyedül megy haza a boltból, nem tud uralkodni kíváncsiságán és közelebbről megvizsgálja a temérdek kacatot. Egyből egy rozsdás fémkörzőn akad meg a szeme, de nem tudja szokáig szemügyre venni, ugyanis Sándor, a hajléktalan guberáló úgy veti rá magát a körzőre, mintha egész életében azt kereste volna. Hanna még mielőtt hazament volna, meg akarta nézni, mit csinál az öreg a körzővel. Nem sokkal később három fekete ruhás férfi jelent meg, és futni kezdtek a guberáló irányába. Sándor eldobta a körzőt és meneküléshez folyamodott. Hanna visszament a körzőért és hazaúton azon tűnődött, miért volt ilyen fontos az öregnek egy fémkörző és hogy mit akarhatott a három férfi Sándortól.
Másnap megismerkedett új osztálytársaival, többek között Tibivel , a padtársával, aki egy szűkszavú, szomorkás fiú, de mindig lehet rá számítani, így egyből jó barátságra tesz szert főszereplőnkkel. Hanna egyre furcsább dolgokat észlel, mióta nála van a körző, így úgy dönt, mégiscsak megszabadul tőle.
A történet folyamán Hanna jobban megismeri Sándort, aki amint kiderült, egy ócskás. Megtudja tőle, hogy miért kellett a körző, mégpedig azért, mert a körző kulcs is egyben egy régi időgéphez, amivel Sándor jött ide és most vissza akar jutni a múltba.
Végül négyen indulnak a körző keresésére: Hanna, Sándor bá, Tibi és Zsófi, aki ugyan csak távolról figyeli az eseményeket, ő is segít, ahol tud barátain. Kiderül, hogy mások is keresik a körzőt, olyanok, aki többen vannak és erősebbek, így a gyerekeknek nagyon nehéz dolguk van.
Vajon sikerül-e a fiataloknak megszerezni a körzőt? Hogy megtudd, mi lett a körzővel, a gyerekekkel és az időgéppel, olvasd el a könyvet!
Ajánlom mindenkinek az olvasmányt, ugyanis nagyon sok izgalmas kalandon mennek keresztül Hannáék, és mert jól követhető, érthető a tartalom.
Mivel ez a könyv egy sorozat része, amikor kiolvastam, úgy éreztem magam, mint mikor egy filmsorozatot nézek és az úgy végződik, hogy mindenképpen kíváncsivá tegyen, és megnézzem a következő részt is. Így voltam ezzel a könyvvel is, de már beszereztük a sorozat következő részét is.

2015. szeptember 28., hétfő

Nyári olvasmányok

Sir Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes visszatér

H. G. 8.c

A könyv apukám ajánlása miatt került a kezembe.
Már tavaly év közben elkezdtem olvasni, de valamilyen indokból kifolyólag abbahagytam és csak a nyári szünet elején fejeztem be.
A krimisorozat négy kötetből áll, melyből ez a harmadik könyv.
A szerző a XIX. század végén és a XX. század elején írta meg a műveit, ezért nem egy kortárs olvasmány, de a fordítás miatt érthető a nyelvezete.
A cselekményt Watson, Sherlock Holmes segédének szemszögéből, szinte naplóként írja le a szerző. Az iromány 13 kisebb történetből áll, mindegyikben történik egy bűncselekmény, aminek a végére jár a nyomozó és asszisztense.
Az első fejezet elején Watson összetalálkozott Holmesszal és a segéd örömében elájult, mert az előző könyv végén az eltűnt detektívet halottnak nyilvánították. Ezért kapta a könyv a címét.
Az egyik történetben Sherlock kapott egy Mr. Hilton nevezetű embertől egy levelet, amiben táncoló figurák voltak és azt fűzte hozzá, hogy amióta ezt megtalálta feleségénél, Elsie-nél, azóta a hölgy nagyon nyugtalan. Kiderült, hogy elég furcsa házasságban éltek, mert a feleség soha nem beszélt a múltjáról, így nem sokat tudtak egymásról. Az egyik nap Hilton hirtelen meghalt, mert fejbe lőtték és ugyanezt történt feleségével, de ő súlyos sebesülését túlélte. Eközben Sherlockék megfejtették a bábuk titkos jelentését...
A könyv nekem kifejezetten tetszett olyan szempontból, hogy az író mennyire kreatív, kiszámíthatatlan fordulatokkal tudta gazdagítani a cselekményt.
Nyári olvasmányok

James Dashner: Az Útvesztő

T. S. 8.c

Nem tudod, ki vagy. Nem tudod, hogy hány éves vagy. Nem tudod, hogy hogy nézel ki. Hogy milyen évet írunk. Nem tudod, hogy hol vagy. Körülötted csak a sötétség. Csak egyet tudsz: hogy mi a neved. Hirtelen vakító világosság tölti be a teret.

Regényünk főhőse egy sötét liftben ébred. Nem tudja, hogy ki ő, és hogy honnan jött. Csak egyben biztos: Thomasnak hívják. A lift végállomása egy tisztás, ahol 50, ismeretlen fiú várja. Különböző korúak. Egészen 14 évestől 18 éveseket is lehet látni. Később Thomas megtudja, hogy egykor ők is a liftben - úgynevezett dobozban - ébredtek. Senki sem emlékezett semmire az előző életéből, csak a nevére. Havonta érkezik egy új fiú a tisztásra a dobozban - ez alkalommal Thomas.
De hol is van ez a tisztás? Ez az, amit senki sem tud. A rétet egekbe nyúló labirintus veszi körül. Egy labirintus, amelynek a kijáratát már két éve keresik a gyerekek, de még mindig nincs meg a kiút.
A fiúk a túlélés reményében egy társadalmat hoztak létre: állatokat tartanak, földet művelnek, fát vágnak. Minden újonnan érkezettnek be kell tudni illeszkedni és találni valamilyen mesterséget. De Thomas más... mintha ismerős lenne neki ez a hely. És még egy dologban biztos: futár akar lenni. Hogy kik is azok a futárok? Ők azok, akiken a többiek sorsa függ: az ő feladatuk megtalálni a kiutat az útvesztőből, ami körülveszi őket.
Ez első hallásra könnyű feladatnak tűnhet, de nem az: ugyanis a labirintusba vezető kapu minden napnyugtakor bezárul és csak másnap reggel nyílik ki. Aki nem tér vissza a rétre időben, az nem éri meg a reggelt.
Mindennek ellenére Thomasban él egy hajthatatlan vágy, hogy ő is részese lehessen az útvesztőt feltérképező csapatnak.
De Thomas nemcsak ebben tér el a többiektől... Egy nappal az érkezése után a szirénák - melyek egy új tag érkezését jelzik - újra megszólalnak... Holott két évig csak havonta érkezett egy új jövevény.

Ez a könyv azok közé tartozik, ami odaragad a kezedbe. A szereplővel teljesen azonosulni lehet, hiszen te is pont ugyanannyit tudsz a tisztásról, mint Thomas: semmit.
A Harry Potternél tudjuk, hogy egy varázslóról szól, aki meg fog küzdeni Voldemorttal. A Szent Johanna giminél tudjuk, hogy egy gimnazista lány négy évéről fog szólni. De itt, hogy mi fog történni, arról semmit sem lehet tudni. Bármelyik pillanatban történhet valami, ami mindent megváltoztathat. Ez az, ami idegőrlő tud lenni, jó értelemben.
Egy dolog viszont zavart, amire csak az elolvasása után jöttem rá: nem találtam benne semmi mondanivalót. Bár itt felmerülhet a kérdés, hogy akkor a többi, toplistás könyvekben mi van? Ha belegondolunk, alig találunk egy olyan könyvet köztük, aminek van igazán mondanivalója. De mégis azok mások, mint ez a könyv. Az előbb említett könyvekkel lehet ezt jól megmagyarázni: A Szent Johanna gimit azért szeretik sokan, mert amire a történet épül, amivel el akarja nyerni a tetszésedet, az a már-már irreálisan tökéletes hangulat. A Harry Potterben meg az ősi vágy - hogy tudjunk bánni a mágiával - teszi letehetetlenné a könyvet.
De ennél a könyvnél én úgy éreztem, hogy két érzéssel akarja az író elvinni a történetet: az egyik az idegőrlő izgalom (ezzel nincs bajom, sőt...) a másik meg a kegyetlenség és a sajnálat. Ezek viszont nem tudnak önmagában tartalmat adni a könyvnek.
Ezen a negatív véleményen kívül viszont fantasztikus könyvnek tartom. Egy pozitív dolgot kiemelnék belőle: engem nagyon szokott idegesíteni, hogyha egy történet cselekménye megszakad és helyszín- vagy időváltás van. Talán ez volt az első könyvem, aminek a történetében nincs megszakítás, folyamatosan halad - ezáltal sokkal élvezhetőbb.
Ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik szeretnek azonosulni a főhőssel és azoknak, akik képesek belefeledkezni egy magával ragadó történetbe.

2015. szeptember 24., csütörtök

Nyári olvasmányok

Szabó Tibor Benjámin: Az első küldetés (E.P.I.C. 1.)

Gy. K. 7.c

Azért választottam ezt a könyvet, mert anyu is mesélte, hogy milyen jó és benne volt a választható könyvek között is. Már eleve el akartam olvasni, így még hasznosabbnak tűnt megismerni.
Egyszer a szerző bejött az iskolába, hogy bemutassa a könyvét a tavalyi hetedikeseknek. Szinte minden gyereknek nagyon tetszett.
Ez a történet úgy kezdődik, hogy megismerkedik hat tehetséges 13 éves tanuló (egy lány és öt fiú), a B team, akik a RUDI-ba (gimibe) járnak. Ez az iskola délután kezdődik, a rendes tanítási idő után. Már első héten észrevesznek egy-két furcsaságot az új sulival kapcsolatban. Például az igazgatónő nem is volt ott az évnyitón és csak videón láthatták...
Egyre gyanúsabb nekik ez az egész történet és egyre merészebb és veszélyesebb dolgokat csinálnak. Aztán ki is rúgják őket azzal a z indokkal, hogy nem tanulnak, hanem csupa butaságon jár az eszük. De ők nem adják fel, tovább "nyomoznak". Majd Zuzut elrabolják és a fiúk elhatározzák, hogy utána mennek. Meg is mentik, csakhogy Márkó (az egyik fiú) életveszélybe kerül...
Nekem a kedvenc szereplőm Alma Peti. Ő egy nagyon különleges ember, még a különlegeseknél is különlegesebb. Tetszik az, hogy keveset beszél, de ha megszólal, akkor hasznukra válik az, amit mond. A másik, akit még szeretek, az Zuzu. Jó, hogy tudja magát kontrollálni és tud bánni az emberekkel. Tetszett a könyv, bár voltak benne olyan dolgok, amikkel nem értek egyet. Azt nem szeretném elmondani, mert akkor lemondanám a lényeget.
A RUDI szerintem eléggé felelőtlen volt. Azt is jónak véltem, hogy mind a hatuknak volt valamilyen tehetsége, és össze kellett fogniuk, ha bent akartak maradni az iskolában. Tetszett, hogy a szereplőknek olyan hibáik is voltak, amik nekünk, átlagos gyerekeknek is ismerősek. Azt viszont nem értettem, hogy kerül oda az a bizonyos medve a képbe...
Úgy összességében izgalmas és számomra újszerű könyv volt. Nagyon várom, hogy legyen folytatása, ha lehet, akkor legyen belőle film is! Kíváncsi vagyok, hogy néznek ki a szereplők egy film szerint.
Nyári olvasmányok

Vidra Gabriella: A fekete kő titka (A tudás könyvei 1.)

Ö. T. 6.c

Azért választottam ezt a könyvet, mert megtetszett a borítója.
Vidra Gabriella az Erkel Ferenc Általános Iskolában magyar nyelvet és irodalmat tanít, emellett az iskola igazgatója is.
Ez egy könyvsorozat, ami négy kötetből áll.
A könyv arról szól, hogy négy barát belecsöppen egy időutazásba és kis idő múlva rájönnek, hogy a gonosz krokodil, Mar Tör és a csapata ki akarják rabolni a fejünkből a tudást, ezért neki kell vágniuk a kalandnak, hogy megszerezzék a Tudás könyveit öt földrészen. Az utazásokat egy obszidián kővel teszik meg. Megtudhatjuk, hogy kell ellentüzet gyújtani, megtanulhatod más népek szokásait, tevékenységeit.
A négy barát neve: Krisztián, Barna, Zsófi és Orsi. A csapat vezetője Krisztián, ő a rendíthetetlen, a fáradhatatlan. Barna kicsit lusta és makacs, de ha komoly a helyzet, akkor ő is beleveti magát a küzdelembe. A lányok pedig nagyjából mindig egyetértenek a fiúkkal. Megismerkedhetnek a verekedős és gonosz Erikkel és a 7.b osztállyal.
Ennek a könyvnek a műfaja akció-kaland.
Azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik szeretik az ijesztő és az időutazásos könyveket.

2015. szeptember 22., kedd

Nyári olvasmányok

Vidra Gabriella: A templom titka (A tudás könyvei 3.)

B. G. 7.d

Júliusban a könyvtárban voltam és tévedésből a V betűnél kerestem Veronica Roth: Beavatott trilógiájának utolsó részét, amikor megláttam Vidra Gabriella: A templom titka című könyvét. Mivel ennek a sorozatnak az első részét már olvastam, gondoltam, kikölcsönzöm a többi három részét is.
A történet arról szól, hogy az öt jó barát: Krisztián, Zsófi, Orsi, Barna és Erik továbbra is eljárnak a küldetésekre a világ földrészeire, ahol a helytől függően három próbát kell kiállniuk. Ha mindet kiállja valaki, elmehet megszerezni a Tudás Könyvét, amelyből földrészenként egy-egy van, összesen öt. Ezt az egészet azért csinálják, mert a gonosz Mar Tör és a szolgája, Csapharap ki akarják szívni a könyvekből a tudást (a könyvek ugyanis az emberektől kapják a sok információt) és örökös tudatlanságba akarják taszítani az emberiséget.
A harmadik részben először a középkori Magyarországon, egészen pontosan Hollókőn kötnek ki az időutazásnál, a második próbán Chartres-ban kell üveget készíteniük és az utolsó alkalommal az ókori Görögországban találmányok működési elvére kell rájönniük, hogy megszerezzék a negyedik Tudás Könyvét is. De a gonosz sem tétlenkedik: Dél-Amerikában építi a birodalmát, hogy csapdába ejtse a kamaszokat.
Én egy 1-10-es skálán 7-esre értékelem, mert a szerelmi szál az elég gagyin volt megírva, plusz ha valamit elrontanak a küldetés során, mindenki magát hibáztatja, aztán a másik meg azt mondja, hogy nem is az illető tehet róla, hanem ő maga. De nyilván voltak jó részek is a könyvben, többször hangosan felnevettem ebéd közben, vagy a szobámban. Összességében elég izgalmas volt és ritkán volt egy-egy unalmas rész, de számomra ez a könyv nem abba a kategóriába tartozott, amelyik a "nem tudom letenni" címet kapta tőlem.
De azért sajnálom, hogy nem több részes ez a sorozat!
Nyári olvasmányok

Tea Stilton (Elisabetta Dami): A Fantázia Birodalmának hercegnői sorozat

V. I. 6.c

Azért választottam ezt a könyvsorozatot, mert Nóri ajánlotta. Bevallom, eleinte, mikor láttam, nem akartam elolvasni. Végül is elkezdtem. És mi lett? Megtudjátok, ha végighallgatjátok/olvassátok a könyvismertetésemet/ajánlómat.
A szerző Tea Stilton valójában egy kitalált, tulajdonságokkal felruházott egér. Aki ismeri Geronimo Stiltont, az pontosan tudja, ki valójában ő. Geronimo a Rágcsáló Hírek főszerkesztőjének unokahúga. Ő maga pedig a tudósítója. Nagyon sportos rágcsáló. Elhihetitek nekem.
Én először a második részét, a harmadik részét, a negyedik részét, végül az első részét olvastam. Utána az ötödiket és a hatodikat. Szerintem lesz még minimum egy része.
Öt hercegnőről szól, akik között az apjuk szétosztotta a Nagy Birodalmat. De egy titkot is rájuk bízott. Hogy mi ez a titok? Megtudjátok, ha elolvassátok a könyvet.
Nekem nagyon tetszettek a könyvsorozat eddig megjelent kötetei. Az a kár, hogy sokáig kellett várni még, míg megjelent az új. Kíváncsi vagyok, nektek hogy fog tetszeni, ha elolvassátok.